Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > O mikroregionu > Aktuality > Ocenění pro Hlinecko za rozvoj energetiky!

Ocenění pro Hlinecko za rozvoj energetiky!Spolupráce Místní akční skupiny Hlinecko a Sdružení obcí Mikroregionu Hlinecko ve formě společné tvorby Místní energetické koncepce mikroregionu Hlinecko (viz foto) byla oceněna na národní úrovni v soutěží Komunální projekt roku 2023 časopisu Moderní obec, v kategorii Komunální a komunitní energetika. S ohledem na to, že se obě organizace začaly energetice věnovat teprve před rokem, se jedná o významný úspěch a potvrzení toho, že jdeme na Hlinecku správnou cestou a nebojíme se inovativních řešení! 

Energetika je v prvé řadě komerční odvětví, které ale musí řešit již i veřejný sektor. Špatně nastavený přístup k energetickým podmínkám na Hlinecku může mít velmi negativní vliv na umísťování investic v regionu, rozvoj místního podnikání, stav veřejných investic, na správu obecního majetku a v neposlední řadě i na místní sociální situaci. Stejně jako podniky a domácnosti, i města a obce čelí v tuto chvíli mnoha výzvám v oblasti energetiky. Mezi povinné výzvy patří odklon od spalování a těžby uhlí a obecně dekarbonizační tlak, mezi výzvy dobrovolné lze zařadit například úspory energie, komunitní energetiku či využití aktuálně štědrých finančních podpor v energetice obecně.

Místní energetická koncepce je analytickým a strategickým dokumentem, který bude sloužit pro rozhodování obcí Hlinecka při řešení otázek týkajících se způsobů nakládání s energií a zahrnuje jako významnou součást návrh na úspory energií, energetickou bezpečnost, zvyšující se soběstačnost regionu a environmentální udržitelnost dodávek energie. Místní energetická koncepce je dokumentem, podle něhož může místní samospráva postupovat při komplexním řešení zajištění dodávky a spotřeby energie, při územním plánování, při rozhodování o investicích ale i při návrhu a řešení aktivit, které může obec uskutečňovat ve vztahu k občanům či podnikatelům.

Dokument bude dokončen do konce roku 2023 a na jeho konci bude představen široké veřejnosti v obcích na Hlinecku. Koncepce je zpracovávána za finanční podpory Státního programu na podporu úspor energie na období 2022–2027 – Program EFEKT III a Pardubického kraje.